Kráľovná svojej rodiny, kráľovná svojho života

15.01.2021

"Maminka, ty si nádherná kráľovná!" Hovorí mi Lujza a na hlavu mi dáva korunu. S úprimnou radosťou a úžasom v hlase sa jej pýtam: "Ja som nádherná kráľovná?" Lujza odstúpi, očami ma zoskenuje a uznanlivo odpovie: "Hej."

A ja sedím na gauči, s korunou na hlave a cítim sa presne tak. Ako nádherná kráľovná. A uvedomujem si, že mám naozaj všakovaké kráľovské výsady.

Maminky majú byť v rodine kráľovné - týmto názorom ma prvýkrát už dávnejšie potešil vysokoškolský pedagóg a lektor Marek Hermann. Och, aký sympatický a vnímavý muž! A akú pravdu má!

S láskou sa o všetkých starám. Dbám o pohodu a spokojnosť celej rodiny. No nič z toho by nebolo možné, ak by som tento "luxus" nedopriala najprv sebe. A ja si ho veru láskavo doprajem. A čo je úžasné, je to pre mňa úplný štandard. Mám čas na seba, na to, čo ma baví. Starám sa s láskou o seba. Viem presne, ako si vytvoriť svoju pohodu. Pohodu, ktorá sa prenáša na celú rodinu. Ktorá vytvorí teplo presne ako kráľovský hermelínový plášť.

Som nielen kráľovnou svojej rodiny, ale i svojho života. Rozhodujem o tom, čo a koho si do svojho kráľovstva vpustím. Čomu láskavo venujem pozornosť a čo si, naopak, nezaslúži ani štipku môjho záujmu. Vytváram si realitu, v ktorej sa inak než kráľovsky ani cítiť nedá. Každý jeden okamih si kráľovsky vychutnávam.

A to všetko aj vďaka kráľovi, ktorý je po mojom boku. Ktorý mi toto všetko umožňuje. Ktorý ma nechá kraľovať a denne mi dovoľuje cítiť sa kráľovsky. Ktorý ma občas rád rozmaznáva. Ktorý povie - "nechajte mamu, nech sa naje, nech si oddýchne, nech si číta.." A ktorý vie presne, kedy sa ujať žezla a odbremeniť ma.

Ak vám to pripadá trochu sebastredne, je to v poriadku. V skutočnosti ale nejde o sebastrednosť, ale o sebalásku a to naozaj nie sú synonymá. Som presvedčená, že najdôležitejší zo všetkých vzťahov je vzťah k sebe samému. Že potreby iných vieme naozaj naplniť až vtedy, keď sú naplnené tie naše. Že obetovanie sa iným alebo fungovanie na úkor seba vedie do nešťastia (a nielen toho vlastného). Aspoň mne osobne sa to potvrdzuje.

Preto naozaj s láskou a vďakou prijímam svoju rolu kráľovnej ako v rodine, tak i v živote. A zo srdca verím, že budem aj naďalej kraľovať čestne, láskavo, s rešpektom a bezpodmienečnou láskou.