Je sobota, treba ísť robiť...

20.02.2021

Och, ako som ja neznášala soboty. Znamenali pre mňa vždy nejakú, pre mňa protivnú robotu. Buď pomáhať doma pri upratovaní, práce v záhrade alebo smer Malá Lehota a tam zas práce v záhrade, na roli alebo čokoľvek iné, čo bolo treba - od hrabania sena cez ohŕňanie zemiakov a nenávidené oberanie ríbezlí a potom všetky tie lepkavé činnosti s tým spojené. A soboty, ktoré prichádzali po piatkoch za čias puberty a adolescencie, no... Nebudem nič predstierať, občas boli pekne náročné...

Paradoxne, keď som už mala vlastnú domácnosť, soboty sa niesli presne v tomto duchu. Od rána som behala s handrou a vysávačom, prala, varila, proste sobotný multitasking. Môj muž to neznášal, víkend vnímal ako čas oddychu a ja som sa postupne vzdala tohto prebratého programu na sobotu. A zistila som, že prach sa dá utrieť aj vo štvrtok a zmyť podlahy je dovolené aj v piatok. Alebo kedy treba. A niekedy ani netreba. A niekedy treba, ale mne sa jednoducho strašne nechce. A div sa, svet sa točí ďalej...(že mami!) 

Môcť takto nakladať s časom mi prináša pocit slobody. Upratovanie tak vie byť naozaj aj radosťou, nie nutným zlom. A táto pružnosť sa veľmi prirodzene prenáša aj na deti. Ela si izbu upratuje sama, na zemi má totiž rozložený x-členný ranč s y-om koní, psov, jazdkýň. Pri upratovaní sa teda vyhrá do sýtosti - každý kôň predsa musí odcválať na bezpečné miesto (a úprimne, ja nie som ochotná to robiť). Preto upratovanie nevníma ako otravnú záležitosť. Niekedy jej to síce treba pripomenúť, no často sa stane, že si to urobí celkom spontánne. Inokedy si zas bez výzvy vytriedi skriňu s oblečením alebo zásuvku s hračkami. 

Nechať deti riešiť veci po svojom, nechať im určité výsady, právomoci, možnosti ako budú nakladať s časom, povinnosťami či svojím priestorom, sa javí ako veľmi efektívny spôsob. Myslím, že práve takéto oslobodenie sa od toho, aké by veci mali byť (lebo sobota...) to umožňuje. Tomu predchádza preskúmanie toho, ako k tomu pristupujeme my sami a či nám to takto slúži, čo tým prinášame sebe i ostatným a čo tým deti naučíme. 

My to nateraz máme tak, že sobota je víkendový deň, ktorý trávime tak, ako práve potrebujeme. A ako to máte vy? Máte radi soboty?